LEŚNY ZAKĄTEK

Chleb, słód domowej roboty

Domowa produkcja słodu piekarniczego

 

  


 


 
Słód jęczmienny jasny

Kupujemy ziarno w zdrowej żywności takie, który nadaje się do wysiewu lub załatwiamy sobie ziarno żyta, pszenicy, jęczmienia lub orkiszu od zaprzyjaźnionego gospodarza na wsi.

Musi być dobrej jakości.

Ja kupiłam ziarno jęczmienia na jednym z podwarszawskich  bazarów jesienią.

Dobrze wypłukałam ziarno, usunęłam niepotrzebne zanieczyszczenia w postaci zbędnych łusek i...

  • Namoczyłam go wieczorem w plastikowym sitku, które włożyłam do miski z wodą. Woda ma przykryć całkowicie ziarna. Moczenie 12 godzin.
  • Po tym czasie wylałam wodę z miski i pozostawiłam go na następne 12 godzin, bez wody, przepłukując go w międzyczasie i odsączając całkowicie z wody.
  • Po 24 godzinach / licząc czas z moczeniem ziaren /, zaczęły pojawiać się malutkie kiełki.
  • Po następnych 24 godzinach, kiełki urosły znacznie i wzięłam się za proces prażenia ziarna, wykładając je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  • Temperatura piekarnika 160 stopni, początkowo, przy otwartym piekarniku, aby nadmiar wody wyparował. Potem przy zamkniętym piekarniku od czasu do czasu mieszając ziarno. Czas prażenia w sumie około godziny.


Ziarno w czasie kiełkowania nie może być w widnym miejscu, czyli wystawione na działanie słońca czy silnego światła dziennego. Kiełki nie mogą się zazielenić, takie nie nadają się do słodu. Ziarna w trakcie kiełkowania co jakiś czas / co kilka godzin / przepłukujemy wodą i pozostawiamy w sicie w którym obciekają a z miski resztki wody wylewamy.


Proces kiełkowania ziarna, jest podobny do domowej produkcji kiełków różnych nasion z tą różnicą, że kiełki ziarna na słód nie mogą być zielone, ale równie dobrze możemy je jeść / przed prażeniem oczywiście /, dodając do różnych sałatek czy na kanapki.


W czasie prażenia nie możemy dopuścić do przypalenia się ziarna, które będzie gorzkie i nie nadające się do ciasta chlebowego. Ziarno ma być dobrze wysuszone, sprawdzamy przegryzając ziarenko. Ma być słodkie.

W czasie prażenia rozchodził się po kuchni wspaniały, słodki, niesamowity zapach.

Zmieliłam go w młynku na mąkę. Żałuję, że nie mogę opisać Wam dokładnie zapachu zmielonego słodu.
Przechowujemy w zakręconym w słoiku w suchym miejscu i używamy do pieczenia chlebka.

Dodajemy do ciasta chlebowego w ilości  np. 1 łyżkę na 1 kg mąki. Co nam daje słód ?

- przyspiesza proces fermentacji
- poprawia strukturę ciasta chlebowego
- nadaje wspaniały charakterystyczny smak i zapach chlebom

TU możemy więcej dowiedzieć się na temat różnych rodzajów słodu i jego zastosowaniach.