LEŚNY ZAKĄTEK

Na słodko

Szarlotka doskonała

Za oknem pogoda jesienno-zimowa, w Warszawie tak sypie, że bałwana można ulepić!

Ci co nie muszą, lepiej niech zostaną w domu, tak mówią komunikaty w radio. Ja dzisiaj nie muszę i dlatego wzięłam się za pieczenie szarlotki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyznacie, że w szarlotce najważniejsze jest ciasto, jabłka już same w sobie są pyszne.

Ciasto jest krucho-drożdżowe uniwersalne i niesamowite w smaku. Możemy robić z niego wszystko co nam przyjdzie do głowy. Z tej ilości wzięłam około połowy na szarlotkę, forma do zapiekania 35x23 i dwie małe kokilki o średnicy 11cm. Resztę ciasta, włożyłam do lodówki i zużyję na rogaliki.


Jeśli chcemy ciasto wytrawne, nie dodajemy cukru, wówczas możemy zrobić Np. pierożki mięsne, które również już jadłam z tego przepisu i były fantastyczne.


Jeśli chcemy zrobić rogaliki to:

Wałkujemy placki  / nie za cienkie /  tniemy na trójkąty, nakładamy marmoladę na szerszą część trójkąta i zwijamy, smarujemy rozkłóconym jajkiem i do piekarnika temp. 170-180 do zrumienienia.

Być może uzupełnię wpis o rogaliki, jeśli zdążę przed zmierzchem. Robienie zdjęć o tej porze roku jest trudne, nie jestem profesjonalistką , aparat mam średniej klasy a przy sztucznym oświetleniu zdjęcia są koszmarne.

Udało mi się upiec i rogaliki, jeszcze gorące :)

 

 

 

 

Przepis dostałam od Ani G. mojej siostrzenicy, który mam już od dość dawna.

Aniu, dzięki serdeczne :)


Szarlotka doskonała


  • 1000g mąki pszennej
  • 4 żółtka
  • 500g masła
  • 100g świeżych drożdży
  • 200-300g maślanki
  • 150g cukru pudru
  • Szczyptę soli


Z drożdży robimy rozczyn. Mąkę przesiewamy, dodajemy żółtka, masło / temp. pokojowa /  rozczyn zrobiony z odrobiny mąki, cukru i maślanki, sól, cukier i tyle maślanki aby ciasto było do wałkowania, nie może być za ścisłe. Nie czekamy aż urośnie.

Wałkujemy placki, wylepiamy formę w której będziemy piec szarlotkę, możemy wcześniej lekko posmarować tłuszczem i posypać mąką lub jak ja, ziarnami sezamu.

W cieście robimy dziurki widelcem i wkładamy przygotowane jabłka. Ja dodałam marmoladę, którą robiłam z pigwy i jabłek. Powinna być dość zimna, nawet z lodówki.

Wyrównujemy marmoladę i możemy przystroić ciastem. Ja zrobiłam placki w kształcie jabłuszek. Pieczemy w temp.170-180st około 40minut

Dwie małe szarlotki w kokilkach zrobił / oczywiście przy mojej pomocy / mój wnusio Ksawery, dla siebie i brata Dominika.